10. ročník výtvarné soutěže „LESY A PŘÍRODA KOLEM NÁS“

Lesy České republiky s. p., Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Ústav pro hospodářskou úpravu lesa Brandýs nad Labem, Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou, Stezka korunami stromů Lipno, Kores Europe s.r.o. a Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga vyhlašují jubilejní
10. ročník výtvarné soutěže „LESY A PŘÍRODA KOLEM NÁS“.

Les má pro život člověka i v současné době nezastupitelnou úlohu a jeho prostředí je nenapodobitelné. Pořadatelé soutěže si dovolují upozornit na význam lesa jako součásti našeho kraje a domova stovek druhů rostlin a živočichů, jako zdroje poučení a inspirace začínajících i pokročilých výtvarníků, fotografů, hudebníků, literátů a ostatních umělců.

Poslání soutěže:
Naším cílem je podpora výtvarné reflexe zážitků dětí, získaných návštěvou lesa a umocnění vlivu lesa a přírody na rozvoj jejich ekologického cítění a vnímání.

Místo soutěže a činnosti:

Přihlášené knihovny v rámci Jihočeského kraje – vyhlášení soutěže v místě, sběr prací, výstava v místní knihovně, zaslání vybraných prací do Jihočeské vědecké knihovny do krajského kola.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích –  registrace přihlášených knihoven, shromáždění vybraných prací z knihoven, vyhodnocení nejlepších prací v kraji, slavnostní vyhlášení vítězů, výstava.

 

Podmínky soutěže:

Výtvarné práce (kresby, malby, grafika, leporela apod., Pozor! Trojrozměrné práce nebudou přijaty do soutěže! – s výjimkou soutěžních témat a kategorií pro kolektivní práce) na stanovené téma soutěžící předají do 14. 2. 2020 v zapojených knihovnách nebo je zašlou na jejich adresu.

Výtvarné práce je nutno opatřit na zadní straně soutěžním štítkem s údaji (kontroluje a případně doplní zástupce zapojené knihovny): jméno autora, věk, třída, soutěžní kategorie, název a adresa školy, název soutěžní práce, adresa, emailový kontakt (urychlení předání informace o ocenění práce) a název zapojené knihovny.

Vzor soutěžního štítku

Maximální velikost výtvarných prací je omezena velikostí formátu A2. Do soutěže nebudou přijaty výtvarné práce na pevném tvrdém podkladu (překližky, dřevěné desky,..)  a „3D“ prostorové práce – s výjimkou soutěžních témat a kategorií pro kolektivní práce)

 Soutěžní kategorie:

  • I kategorie – děti v  mateřských školách – jednotliví účastníci
  • II kategorie – žáci 1. – 2. třídy základní školy – jednotliví účastníci
  • III kategorie  – žáci 3. – 4. třídy základní školy – jednotliví účastníci
  • IV kategorie – žáci 5. – 6. třídy základní školy – jednotliví účastníci
  • V kategorie – žáci 7. – 9. třídy základní školy – jednotliví účastníci
  • VI kategorie – žáci uměleckých škol – jednotliví účastníci
  • VII kategorie – ručně vyrobená knížka o lese – kolektivní práce (společná práce více uchazečů)

 Není povinnost naplnit všechny kategorie = některé knihovny mohou naplnit např. jen dvě kategorie.
V každé obsazené kategorii vyberou zapojené knihovny maximálně tři nejlepší práce a tyto vybrané nejlepší práce zašlou do Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích do krajského kola.

Soutěžní témata:

  • Jaký les se Ti líbí? – jednotliví účastníci
  • Člověk a les – jednotliví účastníci
  • Ručně vyrobená knížka o lese – kolektivní práce (společná práce více uchazečů). Ceny do tohoto soutěžního tématu věnuje Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – 3 volné vstupenky pro kolektiv školních dětí (cca 25 – 30 dětí). Budou oceněny tři nejlepší práce v krajském kole, napříč všemi kategoriemi.
  • Voda v lese a okolí – jednotliví účastníci
  • Stromy v barevném kabátku – stromy v barvách – jednotliví účastníci
  • Jak děti vidí práci lesníka (co lesník dělá, jak vypadá, co v lese potkává…) – jednotliví účastníci

Další informace k vyhodnocení soutěže, harmonogramu a ochraně osobních údajů

Přihlášené knihovny do 10. ročníku Výtvarné soutěže 
  Knihovna Knihovnice
1. Městská knihovna Český Krumlov  Helena Jelínková
2. JVK České Budějovice Kristýna Čondlová
3. Městská knihovna Vimperk Eva Buryánová
4. Obecní knihovna Dobrá Voda u ČB Kateřina Šoltésová
5. Místní knihovna Neplachov Hana Suková
6. Knihovna Předslavice Hanka Frnochová
7. Nová Ves u Český Budějovic Alena Veselá
8. Obecní knihovna Chyšky Lenka Kváčová 
9. Slavonice Lenka Lanczová
10. Knihovna městyse Chlum u Třeboně Dagmar Raková
11. Knihovna městyse Besednice Libuše Vontorová
12. Městská knihovna Jindřichův Hradec Olga Šenoldová
13. Místní knihovna Tučapy Lenka Kabešová
14. Knihovna Dolní Dvořiště Anna Kubincová
15. Knihovna Šindlovy Dvory Monika Šťavíčková
16. Městská knihovna Prachatice Lucie Jiraňová
17. Šmidingerova knihovna Strakonice Ivana Jonová